Kauno miesto muziejuje atidaromos naujos parodos

Sausio 28 d., ketvirtadienį, 17 val. Kauno miesto muziejaus Lietuvių tautinės muzikos istorijos skyriuje (L.Zamenhofo g. 12) atidaroma Loretos Uzdraitės Grafikos paroda „Fragmentai“.

Pasak menotyrininkės Justinos Augustytės, grafikės Loretos Uzdraitės kūrybinių inspiracijų šaltinis – kultūra ir jos istorija. Jos grafikos lakštuose susikaupia įvairūs kultūriniai įspūdžiai: keliaujant pamatyti vaizdai, perskaityti tekstai, išgyventos patirtys. Naujausių darbų ciklui impulsą davė kelionė į Romą ir pažintis su jos architektūra. Linoraižiniuose atgimsta šio miesto architektūriniai fragmentai, senojo dekoro ir ornamentikos grožis bei jo įkvėptos naujų formų paieškos. Tačiau grafikė nesiekia dokumentiškai tiksliai užfiksuoti ir ištyrinėti kultūrinio palikimo. Svarbiausia – perteikti jo dvasią, senosios architektūros estetiką, jai būdingas proporcijas, lakonišką piešinio paprastumą, kompozicijos principus. Taigi dailininkės prieiga prie istorijos intuityvi ir personalizuota. Linoraižiniuose skirtingų kontekstų, laikotarpių elementai laisvai komponuojami kartu ir jungiasi į naujus asmeniškus pasakojimus. Be konkrečios temos, tarsi jaukus, kiek fragmentiškas pokalbis po kelionės, dalinantis įspūdžių nuotrupomis.

Iš architektūros bei dailės istorijos ateina ir L. Uzdraitės estampų motyvai – medžiai, paukščiai, gėlių žiedai ir pumpurai, žmonių (angelų) figūros – su nedidelėmis modifikacijomis keliaujantys per visus kūrinius. Daugelio jų kilmės šaltiniai – krikščioniškoji religija ir senoji mitologija, jie atpažįstami ir iš liturginių reikmenų, romaninių bažnyčių dekoro, ir iš liaudies meno ornamentikos. Grafikės kūryboje šios tradicijos organiškai susipina į viena ir tarsi kviečia susimąstyti apie bendražmogiškas ir amžinas ramybės, harmonijos paieškas, santarvės su gamta siekimą. Intymus, kameriškas nedidelių L. Uzdraitės estampų formatas suteikia jaukią erdvę pabuvimui su savimi ir pasigėrėjimui tikra grafikos technikos meistryste, kruopštumu, atidumu detalėms, išduodančiu, jog autorės stichija yra būtent mažų formų grafika.

Loretos Uzdraitės grafikos paroda „Fragmentai“ veiks iki vasario 28 d.

Vasario 4 d., ketvirtadienį, 17 val. Kauno miesto muziejaus skyriuje Kauno pilyje bus atidaryta Kristinos Čivilytės paroda „ATSPINDYS“.  Parodoje autorė eksponuoja abstrakčiosios tapybos darbus.

Kristinos tapyboje atsispindi romantinės mistinės nuotaikos, vyrauja abstrakcijos, gilūs tonai, kontrastai, veržlūs ir minkšti potėpiai, impresionistinės nuotaikos, romantinis dramatizmas, paveikslai spinduliuoja ypatingą atmosferą.

Po aštuoniolikos metų pertraukos į kūrybą sugrįžusi Kristina sako, kad per tą laiką, kol buvo į šalį atidėjusi teptukus ir paletę, jos gyvenime susiklostė karjera, tačiau liko neatskleista vidinė esmė. Ji prisimena laiką, kai mokėsi Kauno A.Martinaičio dailės mokykloje, piešė natiurmortus, realistinius piešinius ir ilgėjosi jausmų, emocijų išraiškos ant drobės. Abstrakcija kvietė, bet tam kvietimui išgirsti prireikė laiko. Dabar Kristina tapo taip, kaip jaučia, neribodama emocijų, dramatiškų spalvų. Jos abstrakcijose atsispindi vidinės ir aplinkos, išorės nuotaikos bei jų kaita.

Prieš keletą metų apsisprendusi grįžti prie dailės, tapybos ir šokio – to, kas buvo malonu ir trokštama vaikystėje, Kristina, 12 metų dirbanti teisinį darbą advokatūroje, sako mene iš naujo atradusi emocinę pilnatvę. Atnaujindama meno, kūrybos įgūdžius Kauno A. Martinaičio dailės mokyklos suaugusiųjų grupėje, ji „atrado“ tapytoją A. Obcarską, abstrakcijų ir konkrečios tapybos meistrą. Po to reikšmingu tapo persikėlimas į Senamiestyje įsikūrusią A. Obcarsko dirbtuvę. Studijoje vyksta gyvas kūrybinis procesas, nes “tikiu, kad kūrybinės galios yra beribės, mes patys nubrėžiame ribas.“ Menininkei, per kelis metus sukūrusiai per 60 darbų, svarbus įkvėpimo šaltinis yra kelionės: atsipalaidavimas ir susikaupimas vienu metu, atokvėpis ir intensyvūs potyriai ir pojūčiai. Tapytoją įkvepia gamtos motyvai ir abstraktusis vaizduotės, intuicijos pasaulis.

Atskirą abstrakcijų ciklą sudaro baltasis periodas, atspindžiai. Kitose abstrakcijose dominuoja ryškios, tirštos, dramatiškos spalvos – raudona, giliai mėlyna – Kristina prisipažįsta esanti romantiškos sielos, tačiau kartais – dėl prieskonio – vidinį pasaulį išprovokuojanti dramai. Kūrybą įkvepia gamta, muzika, kelionės, prisiminimai.

Kristinos Čivilytės tapybos paroda „Atspindys“ Kauno pilyje veiks iki vasario 28 d.

Daugiau informacijos apie parodas muziejaus svetainėje www.kaunomuziejus.lt
Maloniai prašome paskelbti ir kviečiame dalyvauti!

Kauno miesto muziejaus informacija

Griežtai draudžiama Kaunietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Kaunietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Kaunietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.90.119.59.

Rašyti

Portalo Kaunietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Kauno@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Tapytojos Dalios Kirkutienės paroda „Ne tik juoda balta“

Nuo lapkričio 7 d. Kauno miesto muziejaus Lietuvių tautinės muzikos istorijos skyriuje (L. Zamenhofo g. 12) veiks tapytojos Dalios Kirkutienės per...

Šeštadienį Kauno miesto muziejuje tautodailės darbų paroda ir tradicinė šeimų folkloro šventė

Lapkričio 5 d., šeštadienį, 13 val. Kauno miesto muziejaus Lietuvių tautinės muzikos istorijos skyriaus Gotikinėje menėje (L. Zamenhofo g. 12)...