Kokią žinią perduoda Pažaislio vienuolyno paveikslai ir freskos?

Pažaislio kamaldulių vienuolyno ir jo dailės mumspavydi visa Europa, įsitikinusi menotyrininkė, Vytauto Didžiojo universitetoprofesorė Laima Šinkūnaitė, šį kultūrinį ir religinį ansamblį nuosekliaityrinėjanti nuo 1986 m. Trys dešimtmečiai intensyvaus darbo nenuėjo veltui – mokslininkeipavyko atskleisti, kaip Pažaislis atrodė prieš kelis šimtmečius, ir iššifruoti joarchitektūros bei dailės prasmes.

 

Pažaislio kamaldulių vienuolynas iš kitų panašaustipo ansamblių išsiskiria tuo, kad jo paveiksluose ir freskose galima rastivisus Senojo ir Naujojo testamentų siužetus. Tokių paslaptingų ir išsamiųpasakojimų neaptinkama niekur kitur. Pasak profesorės, religinių epizodų apstu visur– nuo granito akmenų iki varpinės.

 

„Šiuose paveiksluose ir freskose slypi amžiųišmintis. Kiekvienas jų turi savą žinią, o visi kartu jie sudaro darnią visumą.Pažaislyje galima užmegzti itin intymią pažintį su Senuoju ir Naujuojutestamentais“, – sako mokslininkė.

 

Prof. L. Šinkūnaitė ne tik tyrinėjo vienuolyną ir joaplinką, bet ir aktyviai dalyvavo jį tvarkant, rūpinosi jo atnaujinimu. Deja,pasikeitus prižiūrėtojams, ansambliui nepavyko išvengti permainų. Profesorei apmaudžiausia,kad vienuolyno fundatorių Pacų menės vietoje dabar įkurdintas restoranas,  visiškai nederantis su nuo seno čiatvyrojusia aura.

 

Pažaislio kamaldulių vienuolynas ne be reikalo laikomasvienu unikaliausių Lietuvos baroko paveldo objektų. Nuo visuomenės atsiskyrusiųkamaldulių vienuolių ordinas įkurtas XI a. Italijoje, o Lietuvoje egzistavo tikdu tokie vienuolynai – Pažaislio ir Vygrių.

 

Pažaislis nuo seno išsiskyrė mįslinga trauka, žmonėsapie jį kūrė įvairias istorijas. Pats vienuolynas daugeliui bažnyčių statytojųbuvo pavyzdys. Šiam statiniui grėsmė buvo iškilusi XIX a. antroje pusėje, kaijį buvo bandoma pertvarkyti į cerkvę.

 

Prof. L. Šinkūnaitės darbai ir nuoseklūs tyrimainugulė į monografiją „Kelionė į Ramybės kalną: Pažaislio kamaldulių vienuolynodailės ikonologija“. Šiame darbe mokslininkė atskleidžia ir įvertina turtingądaugiasluoksnę kamaldulių vienuolyno, kaip vientiso baroko  epochos kūrinio,  ikonografinę programą. Įžvalgiaipaaiškina įvairias ansamblio dailėje ir architektūroje užkoduotas giluminesanuometės pasaulėjautos ir dvasingumo persmelktas prasmes.

 

Pažaislio ansamblio moksliniai tyrimai ir jųrezultatai svariai prisideda prie Lietuvos meno istorijos mokslo formavimo ir plėtotės.Prof. L. Šinkūnaitė įtaigiai aktualizuoja šio objekto išskirtinumą Lietuvos irpasaulio  kultūros paveldo kontekste, prisideda prie jo vertės pažinimo irišsaugojimo.

 Prof. L. Šinkūnaitė buvo nominuota 2017 metųLietuvos mokslo premijai už mokslo darbą „Kelionė į Ramybės kalną: Pažaisliokamaldulių vienuolyno dailės ikonologija“.

Griežtai draudžiama Kaunietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Kaunietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Kaunietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 34.228.115.216.

Rašyti

Portalo Kaunietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Kauno@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Kėdainiuose vyko aštuonmečių turnyras

Vasario 17 d. Kėdainių sporto centro futbolo manieže vyko aštuonmečių vaikų (2011 m.g.) futbolo turnyras “FK Nevėžis Taurė”. Turnyre nug...

Apdovanoti geriausieji Lietuvos boksininkai

Geriausiu Lietuvos boksininku išrinktas šilutiškis

Vilniuje apdovanoti geriausi 2018 metų Lietuvos boksininkai, boksininkės, treneriai ir teisėjai. Laureatams įteikti specialūs prizai, piniginės ...