Kauno pilyje atidaroma Saulės Želnytės tapybos paroda „Laiko atspaudai“

Rugsėjo 9 d., penktadienį, 17 val. Kauno pilies IV-ajame aukšte atidaroma Saulės Želnytės tapybos paroda „Laiko atspaudai“.
    
Menininkės teigimu, turbūt kiekvienas vaikystėje esame bandę gauti atspaudą, kai uždėjus ant monetos popieriaus skiautę grafitu trinama tol, kol išryškėja reljefas. Toks atspaudas vadinamas frotažu. 
    
Frotažas – siurrealizmo dailės technika, grįsta automatizmo metodu. Ant reljefinio paviršiaus (monetos, medalio, neobliuotos lentos) dedamas popierius, kartais drobė ir trinama pieštuku, kreidele arba dažuose pamirkytu tamponu. Gaunama faktūra ir raštai, sukuriamos netikėtos vaizdinės asociacijos (http://www.tapyba.info/meno-zodynas/).

Ši technika, būdama artimesnė grafikai, Saulės Želnytės kūriniuose transformuojasi į tapybinius sluoksnius ir posluoksnius, todėl dailininkė juos vadina tapybiniais atspaudais. Šie spalvoti atspaudai laviruoja tarp grafinio atspaudo ir tapybos. Fiksuodama įvairių buities daiktų paviršius, spalviniais sluoksniais, kai kur beveik persišviečiančiais, menininkė bando išgauti tūrį ir erdvę. Taip istorinę atmintį sukaupusiam daiktui ji siekia suteikti naują prasmę, gyvenimą. 

Kartais Saulės Želnytės kūriniai gan grafiški, kaip atspaudas ir raižinys pavadinimu Close-up (angl.: 1 fot., kin. stambus planas; to take a close-up nufilmuoti stambiu planu; fotografuoti iš arti. 2 amer. nuodugnus apžiūrėjimas). Tai kirvarpų išgraužtos medžio lentos akvarelinis, fotografijos būdu išdidintas, atspaudas. Šis darbas eksponuotas 2009 m. IV-oje Lietuvos šrifto ir kaligrafijos parodoje Rašto menas. Pagrindinė kūrinio mintis – gamtos ir žmogaus veiklos sugretinimas.

Kituose paveiksluose pasikartojimais ir sluoksniavimu menininkė kuria paveikslo daugiaplaniškumą. Realybėje šie daiktai tiesiog pritvirtinti ant sienos ar kito stabilaus paviršiaus. Pasak menininkės, neretai jų praktinė paskirtis primirštama ir tada išryškėja naujos šių objektų sąvokos, kartais daugiau asociatyvios, kartais daugiau formalios.
Dailininkės tapyboje seni daiktai ir formos dėl savyje sukaupto laiko įgyja sakralumo, kuris sujungia nūdienos kūrybą su praeitimi. Šie daiktai sukaupę aplinkos informaciją virsta tam tikros vietos, laiko, žmonių išvyventų emocijų simboliais, atveriančiais naujas erdves savai interpretacijai.

Saulės Želnytės tapybos paroda „Laiko atspaudai“ Kauno pilyje veiks iki spalio 03 d.

Parodos atidarymo renginys nemokamas!

Kauno miesto muziejus

Griežtai draudžiama Kaunietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Kaunietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Kaunietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.81.220.239.

Rašyti

Portalo Kaunietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Kauno@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Tapytojos Dalios Kirkutienės paroda „Ne tik juoda balta“

Nuo lapkričio 7 d. Kauno miesto muziejaus Lietuvių tautinės muzikos istorijos skyriuje (L. Zamenhofo g. 12) veiks tapytojos Dalios Kirkutienės per...

Šeštadienį Kauno miesto muziejuje tautodailės darbų paroda ir tradicinė šeimų folkloro šventė

Lapkričio 5 d., šeštadienį, 13 val. Kauno miesto muziejaus Lietuvių tautinės muzikos istorijos skyriaus Gotikinėje menėje (L. Zamenhofo g. 12)...