Į Kauną atrieda tarptautinė „Ride4Women“ iniciatyva: kviečia į kovą su gimdos kaklelio vėžiu

Penkerius metus per Europąvilnijanti priešvėžinė iniciatyva „Ride4Women“ šįmet atrieda ir į Lietuvą: liepos6-ąją kviečia susiburti Kaune. Susitikimo prie Kauno klinikų metu visi norintysturės galimybę išsamiau susipažinti su gimdos kaklelio vėžio prevencijosprofilaktika, taip pat išlydėti „Ride4Women“ dalyvius į tolesnę kelionę ar netpatys prisijungti prie iniciatyvos dviračiais minant simbolinius 5 km ar dardaugiau – 135 km iki Vilniaus. 

„Ride4Women“ yra tarptautinėpriešvėžinė iniciatyva, įgyvendinama kasmet organizuojant ilgo maršrutodviračių žygį per Europos šalis. Prieš penkerius metus šią iniciatyvą pradėjogydytojas onkoginekologas Rene Laky iš Austrijos ir jo žmona lietuvė MonikaLaky.

Šįmet žygiu siekiama atkreiptidėmesį į šokiruojančią moterų sergamumo gimdoskaklelio vėžiu Europos šalyse statistiką ir tai, kokią didelę svarbągydymui ir prevencijai turi ankstyva vėžio diagnostika, skiepai ir sveika gyvensena.

Liepos 2-ąją prasidėjusio ir dvi savaites truksiančio dviračių žygio metuapie 15 iniciatyvos dalyvių – buvusių pacientų, gydytojų, farmacijosorganizacijų atstovų ir kitų – ketina numinti 1758 km, jų maršrutas driekiasiper devynis Europos miestus: Taliną, Rygą, Kauną, Minską, Liubliną, Kelcus,Budapeštą, Bratislavą ir Vieną. Per dieną iniciatyvos dalyviai numina po 200km, prie jų skirtinguose miestuose prisijungia šimtai iniciatyvos šalininkų –drauge mina simbolinius atstumus. 

Liepos 6 d. kviečia minti pedalus

Į Kauną „Ride4Women“ dalyviai užsuksliepos 6-ąją dieną, susitikti visus neabejinguosius kviečia prie Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijosklinikos (Eivenių g. 2), nuo 9.30 val.

Prisijungti galima trimis būdais.Paprasčiausias jų – ateiti išlydėti „Ride4Women“ komandos narius iš Kauno įVilnių, pro kurį jie judės galutinio kelionės tikslo – Vienos – link. Antras –minti kartu su komanda 5 km palaikomąjį važiavimą lėtu tempu, dviračių taku perKauno senamiestį ir ne tik žodžiais, bet ir veiksmais palaikyti „Ride4Women“misiją. Trečiasis būdas skirtas plentinių dviračių aistruoliams – minti su„Ride4Women“ komandos nariais iki pat Vilniaus apie 135 km, vidutiniu ~30 kilometrųper valandą greičiu.

Norintieji vykti kartu ikiVilniaus raginami susisiekti su organizatoriais per „Ride4Women“ paskyrąsocialiniame tinkle „Facebook“. 

Iniciatyvą „Ride4Women“ remia irįgyvendinti padeda Europos ginekologų-onkologų draugija (ESGO) ir kompanija „Roche“, lyderiaujanti farmacijos ir diagnostikossrityje, daug dėmesio skiriantionkologinių susirgimų, tarp jų – ir gimdos kaklelio vėžio – prevencijai beigydymui. Siekdami prisidėti patys ir padėti skleisti „Ride4Women“ žinią, dalis„Roche“ darbuotojų ir patys sės ant dviračio numinti bent 5 kilometrus suiniciatyvos komanda.

Skaičiaiglumina

Pasak vienosiš iniciatyvos „Ride4Women“ pradininkų, lietuvės Monikos Laky, šių metų žygis skirtasgimdos kaklelio vėžio prevencijai didinti, mat tai viena iš keturių dažniausiaimoteris paliečiančių vėžio rūšių.

„Lietuvoje gimdos kaklelio vėžioatvejų skaičius yra vienas didžiausių visoje Europoje. Kiekvieną dienąLietuvoje kone 2 moterims diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys, kas antrą dienąnuo jo po 1 moterį miršta. Nors anksti diagnozavus ir paskyrus gydymą 93 proc.gimdos kaklelio vėžio atvejų yra išgydomi“, – sako M. Laky.

Kiekvienais  metais pasaulyje diagnozuojama po 528 tūkst.naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų, nuo jo miršta 266 tūkst. moterų. Liūdina irsituacija Europoje: senajame žemyne per metus užfiksuojama 58 tūkst. naujųligos atvejų, apie 24 tūkst. moterų liga kasmet tampa mirties priežastimi.Skaičiuojama, kad Europos Sąjungos šalyse nuo gimdos kaklelio vėžio kas valandąmiršta po moterį.

Turi tikrintis pačios

Lietuvos sveikatosmokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijosklinikos Onkoginekologijos centro vadovės, Nacionalinės gimdos kaklelio vėžio programoskoordinavimo komiteto narės prof. D. Vaitkienės teigimu, labai svarbu, kadmoterys reguliariai lankytųsi pas specialistus ir pačios preventyviai tikrintųsisavo sveikatą.

„Įvertinus, kad išsivystyti ligaiprireikia bent 10 metų, suskubti tikrintis ieškant organizmo pakitimų reikėtųmaždaug nuo 25-erių ir iki 60-ies metų tikrintis maždaug kas 3–5 metus. Irnors tikrinimo programa Lietuvoje pradėta 2004 metais, statistika rodo, kad iki2018-ųjų bent vieną kartą savo sveikatą patikros programoje pasitikrino 61proc. tikslinės amžiaus grupės moterų. Tikėtis, kad patikros programa duosnaudą mažinant ligos atvejų skaičių, galima kai programoje sudalyvauja nemažiaunei 75 proc. tikslinės populiacijos. Tokio skaičiaus mes dar nepasiekėme“, –sako prof. D. Vaitkienė.

Pasak jos, siekiant užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžiui ar – geriau –išvengti ne pačios ligos, bet rizikos veiksnio, būtina imtis prevenciniųpriemonių: pasiskiepyti nuo ligą sukeliančios ŽPV infekcijos, profilaktiškaitikrintis sveikatą atliekant PAP tyrimą arba ženkliai jautresnį ŽPV tyrimą,laikytis sveiko gyvenimo būdo.

Griežtai draudžiama Kaunietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Kaunietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Kaunietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 18.212.243.191.

Rašyti

Portalo Kaunietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Kauno@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Ar galėjo nepilnametė iššokti pro langą?

Policijos duomenimis, gegužės 30 d. apie 17 val. 30 min. į Kauno ligoninę iš Kauno, Partizanų g., namo kiemo, pristatyta ir dėl politraumos pag...

Vyras prarado daugiau nei 70 000 eurų

Policijos duomenimis, gegužės 29 d. 11 val. 21 min. į Kauno apskr. VPK kreipėsi vyras (gimęs 1962 m.), kuris pranešė, kad internete radęs pasi...